Dodatkowe funkcje klawiszy

W programie Vectorworks niektóre z klawiszy, oprócz funkcji domyślnych, mają dodatkowe zastosowanie:

Klawisz

Funkcja

Esc

Naciśnij ten klawisz, aby przerwać aktualną czynność. W otwartym oknie dialogowym klawisz Esc jest odpowiednikiem przycisku Anuluj. W palecie Info i na Pasku współrzędnych klawisz Esc kasuje dane wprowadzone w polu edycji i przenosi z powrotem do ujęcia widoku. Ponadto klawisz Esc anuluje renderowanie, usuwa punkty snapowania oraz zaznaczenie płaszczyzny roboczej.

Enter (Windows), Return (macOS)

W otwartym oknie dialogowym klawisz Enter/Return jest odpowiednikiem przycisku Zamknij lub OK. Użyj tego przycisku, aby zatwierdzić zmiany w polu edycji w palecie Info lub na Pasku współrzędnych i z powrotem przenieść się do ujęcia widoku. Ponadto klawisz Enter/Return dodaje w tabelce rysunkowej wiersz tekstu.

Naciśnij w palecie Info kombinację klawiszy Shift+Enter (Windows), aby zapisać zmiany w polu edycji i pozostać w tym samym polu w celu wprowadzenia ewentualnych poprawek.

Tab

Klawisz Tab przenosi do kolejnego pola na Pasku współrzędnych, w palecie Info lub oknie dialogowym. Aby przejść do poprzedniego pola, naciśnij kombinację klawiszy Shift+Tab.

Backspace (Windows), Delete (macOS)

Klawisz Backspace/Delete usuwa ostatni segment lub anuluje tworzenie obiektu.

Ctrl (Windows)

Klawisz Ctrl zapobiega temu, aby palety automatycznie dokowały się do krawędzi ujęcia widoku, gdy znajdą się w jego pobliżu.

Klawisz spacji

Klawisz spacji aktywuje tryb Pauza/Bumerang. Przytrzymaj go, aby chwilowo przerwać pracę aktualnego narzędzia, a w międzyczasie zaznaczyć i zastosować inne narzędzie. Zwolnij klawisz spacji, aby powrócić do poprzedniego narzędzia.

Alt (Windows), Command (macOS)

Klawisz Alt/Command tymczasowo aktywuje narzędzie Zaznaczenie, umożliwiając zaznaczenie innych obiektów.

Shift (Windows), Command (macOS)

Klawisz Shift/Command pozwala na moment wyświetlić pełną podpowiedź ekranową.

Wyrażenia arytmetyczne

W większości edytowalnych pól można użyć wyrażeń arytmetycznych, w tym w polach dostępnych w zakładkach Obiekt i Dane palety Info. Z tego względu nie można oddzielać od siebie jednostek miar za pomocą myślnika (-).

Aby nadpisać domyślny priorytet operatorów, umieść część wyrażenia w nawiasach okrągłych. Przykład:

1” + 2” * 3” = 7” (bez nawiasów)

(1” + 2”) * 3” = 9” (z nawiasami)

Wartości można wprowadzać w dowolnej jednostce; Vectorworks automatycznie przeliczy je na bieżącą jednostkę. Jeśli bieżącą jednostką jest na przykład centymetr, a w palecie Info wpiszesz 400+800mm, program automatycznie dokona konwersji jednostek. W rezultacie wyświetlona zostanie wartość 120cm.

Jednostki

Środowiska robocze Vectorworks